How Do OneClass and Chegg Compare

Both OneClass and Chegg have been a part of the recent groundswell of educational technology companies providing students with digital resources to help them succeed in their classes. However, while the companies have some similarities, their approach to academic success is different.

The comparison below will help you decide which platform, OneClass or Chegg, can help you get better grades in your college classes.

OneClass vs. Chegg: Classes and Textbooks

OneClass and Chegg were each founded to deliver vastly different solutions to problems in education. Whereas Chegg’s first edu-tech product was online textbook sales, OneClass began as a collaborative note-sharing platform.

Chegg’s textbook marketplace is still a major component of the company’s platform, offering textbook rentals, eTextbooks, used books, and other discounted textbooks.

Instead of a national marketplace, OneClass’ approach to information is closer to home with online resources that are specific to your school, department, and class.

With OneClass, users can download class notes that have been contributed by top students who may sit a few rows away from you. These shared notes can be used to supplement your own notes or to catch up on coursework after a missed class.

With a community of more than 2.2 million university students, OneClass users have access to 10 million pages of study documents. Additionally, more than 90% of OneClass users improved by at least one letter grade.

Students who submit notes earn site currency, or “credits,” which can be used to purchase notes. So, if you’re good at science, you can submit those notes and use the credits earned to download notes for the math class where you’re struggling. Students who submit notes can also earn cash rewards or gift cards through the OneClass Perks program, making note-taking an easy side hustle to earn some extra money.

OneClass vs. Chegg: Studying and Homework

Both OneClass and Chegg offer a full selection of knowledge tools and information resources to help you meet your academic goals.

With Chegg, studying and homework tools include Textbook Solutions, study questions, Math Solver, EasyBib writing help, and online tutoring. Chegg Study has been used by a million students, which is less than half that of OneClass.

Similar to OneClass’ Class Notes tool, the company’s approach to study materials is also localized to the specifics of your class. OneClass users can access Study Guides that have been shared by fellow classmates. Exam preparation can have a direct impact on your test scores, and your overall grades, so reviewing the study guides that other students are using can help you stay focused on the class material that matters the most.

In addition, OneClass also offers homework help via the Solvit app where students can ask questions on the subjects of math, science, history, English, economics, medicine, and more. The community of students and subject experts who respond to questions earn credits that move them up the seven levels of Solvit users. Solvit even offers an “Express” option if you have a question while under a time crunch.

OneClass vs. Chegg: Costs

For procuring textbooks, Chegg is the only option between the two platforms, and the company says that students can save up to 90% off of list prices.

We searched the database ourselves to sample what type of savings might be possible. Students at UCLA taking Physics 1A may use the textbook University Physics (14th edition) which, through Chegg, costs $72.49 to rent or $252.99 to buy. Through Amazon, the same textbook costs $80.76 to rent, $137.11 to buy used, and $263.90 to buy new.

In this case, a textbook rental through Chegg costs 11% less than Amazon, and if buying a new book, Chegg is 4% less. To get even close to the 90% savings that the company claims, you’d have to compare the price of a new textbook to that of a textbook rental.

Chegg has several different plans for its tutoring service with the cheapest at $30 per month for a total of one hour of tutoring, up to $208 per month for two hours of tutoring each week ($24 per hour). Chegg’s Textbook Solutions costs $14.95 per month, and Math Solver costs $6.95 per month.

Chegg’s writing platform EasyBib Plus costs $9.95 per month. So, purchasing each of these services including the cheapest tutoring plan would add up to $61.85 per month.

Comparatively, OneClass offers unlimited access plans that start at just $10 per month. These plans provide comprehensive access to all available class notes and study content.

Unlimited Access to OneClass:

  • Annual Subscription: $9.98/ month ($119.76 annually)
  • Semester Subscription: $19.98/month ($59.94 every 3 months)
  • Monthly Subscription: $39.98/ month

While OneClass and Chegg offer different services, choosing OneClass Unlimited to supplement your academics could save you 84% off the collection of Chegg subscriptions.

OneClass vs. Chegg: Conclusion

OneClass and Chegg each excel at different types of educational tools.

When purchasing textbooks, Chegg can help you find a good deal, but it’s smart to search other marketplaces in case the best deal is on another platform.

While Chegg does offer many other online educational resources, they’re not tailored to the school that you attend or the class that you’re taking. OneClass’ 10 million pages of online materials can be searched by course and university so you can find the information that’s most relevant to you.

Chegg is a good platform to gather information on general concepts. OneClass, on the other hand, provides users with notes in a way that’s preferred by each professor. After all, students are well aware that different professors treat course material in different ways. For example, a math teacher may prefer that equations be solved through a certain method, or an English teacher may specify during a class that he or she prefers certain structures in assignments.

The specificity of OneClass’ student-generated class notes and study guides may be one of the reasons that 90% of students have improved by at least one letter grade.

Plus, OneClass provides excellent value with unlimited subscriptions starting at only $10 per month.

When deciding if you should choose OneClass or Chegg to help you get better grades in college, consider how valuable it can be to have material that’s specific to your class. OneClass’ Class Notes and Study Guides are not general explanations about concepts, but are tailored to your course lectures and exams.

Learn more about how OneClass can help you get better grades.
* Prices as of September 2018

image attribution: elnariz – stock.adobe.com


OneClass Blog


Related Articles

Final Exam
Study Guide

Now Available
2019 Exam Study Guides

Log In


OR

Don't have an account?

Join OneClass

Access over 10 million pages of study
documents for 1.3 million courses.

Sign up

Join to view


OR

By registering, I agree to the Terms and Privacy Policies
Already have an account?
Just a few more details

So we can recommend you notes for your school.

Reset Password

Please enter below the email address you registered with and we will send you a link to reset your password.

Add your courses

Get notes from the top students in your class.


Submit