Textbook Notes (270,000)
CA (160,000)
Ryerson (10,000)
ITM (800)
ITM 102 (300)
Chapter 5

ITM 102 Chapter Notes - Chapter 5: Liquid Oxygen, The Province


Department
Information Technology Management
Course Code
ITM 102
Professor
Louis Pike
Chapter
5

This preview shows pages 1-3. to view the full 10 pages of the document.
301
CHAPTER 5
INTRODUCTION TO VALUATION: THE TIME VALUE
OF MONEY
Learning Objectives
LO1 How to determine the future value of an investment made today.
LO2 How to determine the present value of cash to be received at a future date.
LO3 How to find the return on an investment.
LO4 How long it takes for an investment to reach a desired value.
Answers to Concepts Review and Critical Thinking Questions
1. (LO2) The four parts are the present value (PV), the future value (FV), the discount rate (r), and the
number of payments or periods (t).
2. (LO1, 2) Compounding refers to the growth of a dollar amount through time via reinvestment of
interest earned. It is also the process of determining the future value of an investment. Discounting is
the process of determining the value today of an amount to be received in the future.
3. (LO1, 2) Future values grow (assuming a positive rate of return); present values shrink.
4. (LO1, 2) The future value rises (assuming it’s positive); the present value falls.
5. (LO2) It’s a reflection of the time value of money. The Province of Ontario gets to use the $76.04
immediately. As payment for deferring his own use of that money, the investor receives one interest
payment of $23.96 plus return of the principal amount of $76.04 on the maturity date.
6. (LO2) The key considerations would be: (1) Is the rate of return implicit in the offer attractive relative
to other, similar risk investments? and (2) How risky is the investment; i.e., how certain are we that
we will actually get the $10,000? Thus, our answer does depend on who is making the promise to
repay.
7. (LO2) The Province of Alberta security would have a somewhat higher price because Alberta is a
stronger borrower than Ontario, as reflected in a AAA credit rating for Alberta and a lower AA credit
rating for Ontario.
8. (LO2) The price would be higher because, as time passes, the price of the security will tend to rise
toward $100. This rise is just a reflection of the time value of money. As time passes, the time until
receipt of the $100 grows shorter, and the present value rises. In 2010, the price will probably be
higher for the same reason. We cannot be sure, however, because interest rates could be much higher,
or Ontario’s financial position could deteriorate. Either event would tend to depress the security’s
price.

Only pages 1-3 are available for preview. Some parts have been intentionally blurred.

302
Solutions to Questions and Problems
NOTE: All end of chapter problems were solved using a spreadsheet. Many problems require multiple
steps. Due to space and readability constraints, when these intermediate steps are included in this solutions
manual, rounding may appear to have occurred. However, the final answer for each problem is found
without rounding during any step in the problem.
Basic
1. (LO1) The simple interest per year is:
$5,000 × .08= $400
So after 10 years you will have:
$400 × 10 = $4,000 in interest.
The total balance will be $5,000 +4,000 = $9,000
With compound interest we use the future value formula:
FV = PV(1 +r)t
FV = $5,000(1.08)10 = $10,794.62
The difference is:
$10,794.629,000 = $1,794.62
2. (LO1) To find the FV of a lump sum, we use:
FV = PV(1 + r)t
FV = $2,250(1.10)11 = $ 6,419.51
FV = $8,752(1.08)7 = $ 14,999.39
FV = $76,355(1.17)14 = $687,764.17
FV = $183,796(1.07)8 = $315,795.75
3. (LO2) To find the PV of a lump sum, we use:
PV = FV / (1 + r)t
PV = $15,451 / (1.07)6 = $10,295.65
PV = $51,557 / (1.13)7 = $21,914.85
PV = $886,073 / (1.14)23 = $43,516.90
PV = $550,164 / (1.09)18 = $116,631.32

Only pages 1-3 are available for preview. Some parts have been intentionally blurred.

303
4. (LO3) To answer this question, we can use either the FV or the PV formula. Both will give the same
answer since they are the inverse of each other. We will use the FV formula, that is:
FV = PV(1 + r)t
Solving for r, we get:
r = (FV / PV)1 / t 1
FV = $297 = $240(1 + r)2; r = ($297 / $240)1/2 1 = 11.24%
FV = $1080 = $360(1 + r)10; r = ($1080 / $360)1/10 1 = 11.61%
FV = $185,382 = $39,000(1 + r)15; r = ($185,382 / $39,000)1/15 1 = 10.95%
FV = $531,618 = $38,261(1 + r)30; r = ($531,618 / $38,261)1/30 1 = 9.17%
5. (LO5) To answer this question, we can use either the FV or the PV formula. Both will give the same
answer since they are the inverse of each other. We will use the FV formula, that is:
FV = PV(1 + r)t
Solving for t, we get:
t = ln(FV / PV) / ln(1 + r)
FV = $1,284 = $560(1.09)t; t = ln($1,284/ $560) / ln 1.09 = 9.63 years
FV = $4,341 = $810(1.10)t; t = ln($4,341/ $810) / ln 1.10 = 17.61 years
FV = $364,518 = $18,400(1.17)t; t = ln($364,518 / $18,400) / ln 1.17 = 19.02 years
FV = $173,439 = $21,500(1.15)t; t = ln($173,439 / $21,500) / ln 1.15 = 14.94 years
6. (LO3) To answer this question, we can use either the FV or the PV formula. Both will give the same
answer since they are the inverse of each other. We will use the FV formula, that is:
FV = PV(1 + r)t
Solving for r, we get:
r = (FV / PV)1 / t 1
r = ($290,000 / $55,000)1/18 1 = 9.68%
7. (LO4) To find the length of time for money to double, quadruple, etc., the present value and future
value are irrelevant as long as the future value is twice the present value for doubling, fourtimes as
large for quadrupling, etc. To answer this question, we can use either the FV or the PV formula. Both
will give the same answer since they are the inverse of each other. We will use the FV formula, that
is:
FV = PV(1 + r)t
Solving for t, we get:
t = ln(FV / PV) / ln(1 + r)
The length of time to double your money is:
FV = $2 = $1(1.07)t
t = ln 2 / ln 1.07 = 10.24 years
You're Reading a Preview

Unlock to view full version